Henia Ring

Henia Ring

Doğum: 3 Mart 1924

Krzepice, Polonya

Evin ikinci çocuğu olan Henia, Krzepice kasabasında yaşayan bir Yahudi ailenin çocuğuydu. 1930'lu yılların başlarında Krzepice'deki Yahudi nüfusu, kasaba halkının yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyordu. Henia'nın babası yaşamını bölgede sığır ticareti yaparak sağlıyordu. Henia devlet ilkokuluna gidiyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanlar, Polonya'yı işgal ettiler ve bir gün da sonra kasabamıza girdiler. Varşova'ya kaçmaya çalıştık fakat Alman güçleri bizi çabucak ele geçirerek Krzepice'ye dönmemizi emrettiler. Birkaç gün sonra Almanlar, Krzepice'de bir getto oluşturdu. Dışarı çıkmamıza izin verilmiyordu. Gettoyu terk etmenin cezası ölümdü. Dışarı çıkmaya çalışan birçok kişi vurulmuştu. Ama aç kalmaktansa yiyecek bir şey aramak için bazen gizlice dışarı çıktığım olurdu.

1940–44: 1941'de Almanların çalışma belgeleri olmayanları tutukladığını öğrendikten sonra yakındaki bir köye kaçtım. Ancak bir süre sonra ailemi özledim ve geri döndüm. Onları bulmaya çalışırken tutuklandım ve Mauthausen kampına sürüldüm. Bir tarlada hendek kazarken ormana kaçmaya çalıştım. İki gün sonra yanlarında köpekler olan SS muhafızları beni yakaladılar. Beni acımasızca döverek burnumu kırdılar. Yerde yatarken muhafızlardan birinin "Boşuna mermini ziyan etme, zaten ölüyor" dediğini duydum. Daha sonra barakalara kadar süründüm.

Henia, bir süre sonra Bergen-Belsen kampına sürüldü. 15 Nisan 1945'te İngiliz birlikleri tarafından kurtarıldı. İsveç'te sağlığına kavuştuktan sonra 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.