Herman Klein

Herman Klein

Doğum: 7 Haziran 1928

Sirma, Çekoslovakya

Herman, Sevlus şehrinin yakınında bulunan Sirma adlı küçük bir kasabada sekiz çocuklu dindar bir Yahudi ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Klein ailesinin çiftçilik yaptıkları küçük bir arazisi, bir de ayakkabıcı dükkânı vardı. Herman dört yaşında dinî bir okula başladı. Devlet ilkokuluna başladığında öğleden sonraları din derslerini almayı sürdürdü.

1933–39: Mart 1939'da Çekoslovakya'nın benim yaşadığım kısmı ilhak edildi. Okuldaki öğretmenimizin yerine, Macar biri geldi. Macarca resmî dil oldu. Biz Yahudi öğrenciler dışında tüm öğrenciler, Nazi yanlısı "Levente" adlı gençlik grubuna katıldı. Grup uygun adım yürürken ve tahta tüfeklerle askerlik tatbikatı yaparken biz, okul bahçesini temizlemek üzere dışarı gönderiliyorduk.

1940–45: 16 yaşımdayken, ailem Auschwitz'e sürgün edildi. Annemden ve kız kardeşlerimden ayrı, yalnızca erkeklerin olduğu bir koğuşa yerleştirildim. Bir gün memleketimden bir komşu ve ben, elektrik verilmiş dikenli tellerden öteye bakıyorduk. Komşuya "Şu birbiri üzerine atılmış beyaz ağaçlar da neyin nesi?" dedim. "Onlar ağaç değil" dedi. "Onlar insan. Krematoryumu görmüyor musun? Yanan insan kokusunu duymuyor musun?" Bir hafta Auschwitz'te kaldıktan sonra babam, erkek kardeşim ve ben, Varşova gettosunun kalıntılarında kurulan bir çalışma kampına gönderildik.

1944'te Herman, Varşova'dan Kaufering çalışma kampına sürgün edildi. Amerika Birleşik Devletleri birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturulmadan yalnızca birkaç saat önce açık bir vagonla Dachau kampına nakledildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.