Herschel Low

Herschel Low

Doğum: 17 Ocak 1920

Ulanow, Polonya

Herschel, Polonya'nın Ulanow kasabasında yaşayan bir Yahudi ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babası, bir toprak sahibi ve Ulanow bölgesinden diğer kasabalara satmak üzere buzağı getiren bir sığır tüccarıydı. Herschel, 3 yaşından itibaren dinî bir okula gitti ve 7 yaşında devlet okuluna başladı.

1933–39: Herschel becerikli ellere sahipti. Liseden mezun olduktan sonra babası ona bir kamış sepet örme işi buldu. Herschel, dersler ve sosyal etkinlikler düzenleyen bir Yahudi gençlik örgütü olan Benei Akiva'ya da üyeydi. 1 Eylül 1939’da Almanya Polonya’yı işgal etti. Almanlar, geldiklerinde Ulanow'daki her evin ordu için erkek işçi temin etmesini emretti ve Herschel, zorunlu işe alındı.

1940–42: Mayıs 1941'de Almanlar, Herschel'i Ulanow'a 32 kilometre uzaklıktaki bir çalışma kampı olan Janow Lubelski'ye sürdü. Janow Lubelski'de esirlerin yapacağı bir iş yoktu. Bu yüzden muhafızlar onlara sürekli çukur kazdırıyordu. Esirlere pek sık yemek verilmediği için Herschel'in kız kardeşi Sabina, bazı günler kampa gelip erkek kardeşi için gizlice yiyecek getiriyordu. Gece muhafızlar kendisini göremediğinde tel örgülerden ekmek ve meyve geçiriyordu. İki ay sonra Sabina, erkek kardeşinin bırakılması için kampta rüşvet verebileceği bir Alman memur buldu.

4 Ekim 1942'de Herschel, Ulanow'daki toplanmadan Krzeszow'a kaçtı. Bir hafta sonra Almanlar, kasabayı kuşattılar ve Herschel de dahil olmak üzere, kasabanın sakinlerini öldürdüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.