Irmgard Rosenberg

Irmgard Rosenberg

Doğum: June 16, 1917

Göttingen, Almanya

Irmgard, ünlü üniversite şehri Göttingen’de yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en küçüğüydü. Şehrin Yahudi nüfusu azdı ve tek bir sinagog vardı. Irmgard'nın babası, iki erkek kardeşiyle beraber Irmgard'ın büyükbabası tarafından kurulan bir keten fabrikasının sahibiydi. Irmgard şehirdeki devlet okuluna gitti.

1933–39: 1930’larda Büyük Buhran’ın başlamasıyla ailenin fabrikası iflasa geçti. 1933'te Naziler iktidara gelince Rosenberg ailesinin fabrikasında ne varsa el koydular. Ardından aile, evlerinden tahliye edilip Hamburg'a yerleştirildi. Hamburg'da Yahudilerin Alman şirketlerinde çalışmasını engelleyen Nazi kısıtlamalarına karşın Irmgard, büyük bir mağazada satış yardımcısı olarak iş bulmayı başardı ve ailesine destek oldu.

1940–43: 1941 yılının sonunda Rosenberg ailesi, 1.000 Hamburg Yahudisiyle birlikte Sovyetler Birliği’ndeki Minsk gettosunun 1.287 kilometre doğusuna sürüldü. Varır varmaz SS muhafızları tarafından büyük kırmızı bir okulda toplandılar. Dışarıda yerde yığılmış cesetler vardı. Yeni gelenlerden bazılarına cesetleri taşımaları, yarısı yenmiş yemekleri masadan temizlemeleri ve duvardaki kanları silmeleri emredildi. Bazı esirler onlara yeni gelenlere yer açmak için Nazilerin binlerce Sovyet Yahudisini öldürdüğünü söyledi.

1943 sonbaharı Irmgard'in ağabeyi Heinz, Treblinka imha kampına alındı. Minsk gettosu da kısa bir süre sonra tasfiye edildi. Irmgard ve ailesinden bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.