Jacob Polak

Jacob Polak

Doğum: 31 Aralık 1912

Amsterdam, Hollanda

"Jaap" olarak da tanınan Jacob, üç kız kardeşiyle beraber kökleri Hollanda'nın 200 yıl öncesine kadar uzanan ve Amsterdam'da yaşayan dindar siyonist Yahudi bir ailede büyüdü. Jaap, 12 yaşına kadar bir Yahudi ilkokuluna gitti. Sonrasında ise muhasebe eğitimi gördüğü bir ticaret lisesine kaydoldu. Mezun olduktan sonra Amsterdam Carlton Oteli'nde çalışmaya başladı. 1931 ve 1932 yılları arasında orada çalıştı.

1933–39: Hayatım çoğunlukla Yahudi toplumu etrafında geçtiği için Carlton Oteli, benim için yeni ve kozmopolit bir ortamdı. Her türlü ilgi çekici insanla tanışma şansım oldu. Çalışırken aynı zamanda yeminli mali müşavir olmak için de okuyordum. 1937 yılında sınavları başarıyla geçince babamın muhasebe bürosunda çalışmaya başladım.

1940–44: 1940'ta Almanlar Hollanda'yı işgal etti. Üç yıl sonra ise Westerbork kampına sürüldüm. Orada kamp okulunun müdürü oldum. Okulda kitaplar ve başka malzemeler bulunuyordu. Çünkü Naziler, sadece "doğudaki yeniden yerleşim" için götürüldüğümüz izlenimini vermek istiyordu. Çocukların büyük bir bölümü, araçlara bindirilmeden önce okula yalnızca bir hafta geldi. 1944 yılının Şubat ayında Westerbork'tan düzenli olarak sürgün trenleri kalkarken ben, Bergen-Belsen toplama kampına gönderildim.

Jaap, Nisan 1945'te Leipzig yakınlarındaki Troebitz'de, Sovyetler tarafından kurtarıldı. Savaştan sonra Hollanda'ya döndü. 1951’de de Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.