یاکوب پولاک  Jacob Polak

یاکوب پولاک Jacob Polak

تاریخ تولد: ۳۱ دسامبر ۱۹۱۲

آمستردام, هلند

یاکوب که «یاپ» صدایش می‌کردند با سه خواهرش در خانواده‌ای یهودی صهیونیست و مذهبی در آمستردام زندگی می‌کردند. ریشه‌ی خانوادگی آنها در هلند به۲۰۰ سال قبل می‌رسید. یاپ در ۱۲ سالگی به مدرسه‌ی ابتدایی یهودیان رفت و سپس در یک دبیرستان امور تجاری ثبت نام کرد و در آنجا حسابداری آموخت. پس از فراغت از تحصیل در هتل کارلتون آمستردام شروع به کار کرد. او در سالهای ۱۹۳۱ و ۱۹۳۲ در آنجا مشغول بود.

۱۹۳۳-۳۹: زندگی من در جامعه‌ی یهودیان خلاصه شده بود، بنابراین هتل کارلتون برای من محیطی جدید و چند ملیتی بود. من شانس این را داشتم که با انواع مختلف ملیت‌های جالب جهان آشنا شوم. در حین کارم، برای گرفتن مدرک مشاور مالیاتی تأیید شده نیز درس می‌خواندم. در سال ۱۹۳۷ امتحان را با موفقیت قبول شدم و به شرکت حسابداری پدرم ملحق شدم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ آلمان به هلند حمله کرد. سه سال بعد به اردوگاه وستربورک تبعید شدم. در آنجا، مدیر مدرسه‌ی اردوگاه شدم. مدرسه، پر از کتاب و امکانات بود زیرا آلمانی‌ها می‌خواستند این توهم را که ما به راحتی «در شرق مستقر شده‌ایم» پرورش دهند. اکثر بچه‌ها فقط به مدت یک هفته قبل از انتقالشان به کلاس می‌آمدند. در فوریه ۱۹۴۴ هنگامی که قطارهای تبعیدی‌ها مرتباً وستربروک را ترک می‌کردند، من به بازداشتگاه برگن-بلزن تبعید شدم.

در آپریل ۱۹۴۵ یاپ توسط ارتش شوروی در تروبیتز در نزدیکی لایپزیک آزاد شد. بعد از جنگ، او به هلند بازگشت. در سال ۱۹۵۱، یاپ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.