Jakab Katz

Jakab Katz

Doğum: 1861

Nyirmada, Macaristan

Dindar bir Yahudi olan Jakab, sekiz çocuk babasıydı. 1900'lerin başında bilet ücretini geminin kazanına kömür atmakla ödeyerek Amerika'ya gitmişti. New York'ta kızlarından ikisinin göç etmesine yetecek kadar para kazanmıştı. Buj'a döndüğünde ailesini Macaristan'ın kuzeydoğusunda bulunan Zalkod adındaki küçük bir kasabaya yerleştirdi. Eşi Terez ve oğlu Miklos'un da yardımıyla işlettiği bir dükkânı ve çiftliği vardı.

1933–39: Amerika'daki kızım Sadie, iki çocuğu, Lillian ve Arthur'la beraber ziyaretimize gelmişti. Çocuklar burayı severdi. Bahçede koşup oynuyor, Çingene kamplarını ziyaret ediyor ve gezgin sirkleri seyrediyorlardı. Sadie bizim için endişeleniyordu. Ziyareti sırasında Hamburg'da durduğunda caddelerde yürüyen Nazileri görmüş. Kendisiyle dönmemiz için bize yalvarıyordu. 75 yaşındaydım. Dükkânı ve çiftliğimi nasıl bırakabilirdim? Ona endişelenmemesini söyledim. Olup bitenler bizden çok uzaktaydı.

1940–44: Zalkod'da bulunan birkaç Yahudiyle beraber yakın mesafede bulunan ve sefil durumdaki gettosunda 15.000 Yahudinin toplandığı Satoraljaujhely kasabasına yürütüldük. Önceki ay Alman bölükleri Macaristan'a girdikten sonra Macar jandarmalar bizi evlerimizden çıkardı. Sağlam Yahudi erkekler, üç oğlum da dahil, Almanya saflarında savaşan Macar ordusu tarafından işçi olarak götürüldüğü için burada kalanların çoğu kadın ve çocuktu. Yiyeceğimiz azalıyordu. Zayıf düşmeye başlamıştık.

Jakab, karısı Terez ve 25 civarında akrabası, 1944 yazında 435.000 Macar Yahudisiyle beraber Auschwitz'e gönderildi. Jakab, öldüğünde 83 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.