Jenine Gutman

Jenine Gutman

Doğum: 25 Haziran 1925

Bacau, Romanya

Jenine, Yahudi bir ailenin iki kızından küçük olanıydı. Orta Boğdan'da Yahudi nüfusunun çok olduğu küçük bir şehirde yaşıyorlardı. Babası, büyük bir aileden geliyordu ve Birinci Dünya Savaşı’na katılmıştı. Jenine'nin Bacau'da yaşayan 15'ten fazla hala ve amcası vardı. Bu büyük aile, ebeveynleri bir market işletirken Jenine ve kız kardeşi, Sofia'yı yetiştirmelerine yardım ediyordu.

1933–39: Benim yaşımdaki her çocuk gibi, ben de Prens Michael’in başkanlık ettiği ulusal gençlik örgütüne üyeydim. Bereli ve deri kemerli özel üniformalar giyerdik ve stadyumda vatansever mitingler düzenlerdik. Babam hastalandı. İşleri zarar gördü. Dükkânı ve sahip olduğu her şeyi kaybetti. 1938'de ulusal başkent Bükreş'e taşındık. Babam orada fabrika memuru olarak iş buldu. Ben de yeni bir okula başladım.

1940–44: Faşist Demir Muhafızlar iktidardaydı ama benim vatanseverliğimde hiçbir değişiklik olmadı. Yahudi olduğum için devlet okulundan zorla alındım. Geçici bir çare de olsa Yahudi okullarımızın mükemmel öğretmenleri vardı. Kitap ciltleme sanatı okumayı seçtim. Devlet hastaneleri Yahudilere hizmet vermeyi durdurduktan sonra Bükreş'te bir Yahudi kliniği organize edildi. Ben de kafeteryasında çalıştım. Yeni kısıtlamalar uygulanıyordu. Katliamlar vardı. Devlet, aileme Romanya ordusuna giyecek ve nevresim temin ettirtirdi.

Jenine, 1944'te Sovyet ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. 1976'da ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç edene kadar Romanya'da yaşamaya devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.