Jeno Gabor Braun

Jeno Gabor Braun

Doğum: 1903

Rimavska-Sec, Çekoslovakya

Bir hahamın oğlu olan Jeno, Transilvanya’da Sighet şehrinde büyüdü. Bölge çoklu etnik bir yapıya sahipti ve Jeno Yidce, Macarca, Romence, Almanca ve İbranice bilen bir ailede büyüdü. Birinci Dünya Savaşı sırasında Sighet sınıra yakın olduğundan Jeno'nun ailesi, Macaristan'a kaçtı. Jeno, burada savaştan sonra evlendiği Eszter Mendel ile tanıştı. Çift Romanya’da Cristuru-Secuiesc şehrine yerleşti.

1933–39: Bir kuyumcu olarak Cristuru-Secuiesc’taki mevcut iki saatçiden biriyim. Diğeri beni rakip olarak gören ve diş bileyen bir Alman. Rekabeti makul bir seviyeye kadar kaldırabilirim. Bu şehir 1918’e kadar Macaristan’ın bir parçasıydı ve burada dil becerilerim işe yarıyor. Kendi dükkânım ve her etnik gruptan müşterilerim var. Altı çocuğumuz var ve bunlardan küçük Sandor bana çekmiş. Kemanı seviyor.

1940–44: Macarlar, Cristuru-Secuiesc’a gireli ve onu Macaristan’a bağlayalı neredeyse dört yıl oldu. Çocuklarım Yahudi oldukları için devlet okulundan atıldı. Cumartesileri Yahudi Şabatı’nda dükkânımı açık tutmaya zorlandım ve ardından yönetimini Yahudi olmayan bir elemana bıraktım. 1944 baharında dükkânı kapatmaya zorlandım ve ailem gettoya taşındı. En büyük iki oğlum, Macar ordusuna zorunlu asker olarak alındı. Ve şimdi ailemden kalanlar sürgün ediliyor.

Jeno Auschwitz’e, ardından Kochendorf kampına gönderildi. Burada 42. yaş gününde, sabah saat 5’te işe ilişkin bilgi vermek üzere zamanında [yoklama için] uyanamadığından ölesiye dövüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.