Josef Deutsch

Josef Deutsch

Doğum: 1865

Viseu de Sus, Romanya

Josef, Romanya’nın 1918’e kadar Macaristan’a ait olan Transilvanya bölgesinde, Viseu de Sus kasabasında, Yidce konuşulan dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Yakınlardaki Bistrita kasabasından Emma Geisler ile 1890’da evlendi. Çiftin dört çocuğu oldu ve 1910'dan sonra aile Viseu de Sus’da Hid Sokağı 4 numarada yaşadı. Josef, Viseu de Sus pazarında tezgâhı olan bir satıcıydı.

1933–39: 1939 başında Josef'in iki yetişkin oğlu Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye taşındı. Josef ve karısı, Romanya egemenliğindeki kırsal, çoklu etnik bir kasaba olan Viseu de Sus’de kaldılar. En büyük kızları Schneidel ve oğulları Ferenc’in yanında yaşadılar.

1940–44: Macarlar, Eylül 1940’da Viseu de Sus’a girdi ve kasabayı Macaristan topraklarına kattı. Macaristan Nazi Almanyası’nın müttefiki oldu. Yahudilerin haklarını sınırlayan yeni yasalar oluşturuldu. Almanya Mart 1944’te Macaristan’ı işgal etti. Bir ay sonra Alman aile, Viseu de Sus ve çevresindeki Yahudiler için Macar yetkiler tarafından kurulan bir gettoya taşındı.

Josef ve ailesi, Mayıs 1944’te Viseu de Sus’ten Auschwitz’e gönderilen 8.000 Yahudi arasındaydı. Joseph, buraya vardıktan sonra gaz odasında can verdi. Öldüğünde 79 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.