Josef Edelstein

Josef Edelstein

Doğum: 14 Mayıs 1874

Hvozdnice, Çekoslovakya

Josef, Çekoslovakya'nın Hvozdnice köyünde yaşayan Yahudi bir ailenin yedi çocuğundan biriydi. Josef, okulu bitirdikten sonra Viyana'da tüccarlık yaptı. Josef 1912'de Ida Kohn ile evlendi ve I. Dünya Savaşı'nda Avusturya için savaşa gitmeden önce çiftin bir erkek çocuğu oldu. Savaştan sonra da bir kızları oldu.

1933–39: 1930'lardaki ekonomik kriz nedeniyle Josef'in toptan ayakkabı satışıyla geçinmesi zordu. 1938'de Almanlar Avusturya'yı ilhak etti (Anschluss) ve kısa bir süre sonra Edelstein ailesinin iki çocuğu da daha güvenli olduğunu düşündükleri Prag şehrine kaçtılar. Josef'in işletmesine el konuldu ve eşiyle birlikte büyük evlerinden tek odalı bir daireye gönderildiler. Josef'in herhangi bir geliri olmadığı için Ida'yla birlikte biriktirdikleri parayla yaşamaya devam ettiler.

1940–44: 1942'de Naziler Ida'yı tutukladı. Josef eşini bulmak için sürülecek olanların bulunduğu bir toplama noktasına gitti. Orada eşini buldu ve birlikte Çekoslovakya'ya gönderildiler. Buradaki Theresienstadt gettosunda dört yıldır görmedikleri ve Prag'dan sürülmüş olan kızları Alice'i buldular. 1943'ün sonlarında Alice'in "iş" için sürülmesine karar verildi. Josef ve Ida da ailenin bir arada kalması için onunla birlikte gitmek istediler. Tren Auschwitz'e gönderildi.

1944 Mart'ında Josef açlıktan yakalandığı bir hastalık sonucu Auschwitz'te hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.