یوزف ادِلشتاین Josef Edelstein

یوزف ادِلشتاین Josef Edelstein

تاریخ تولد: ۱۴ مهٔ ۱۸۷۴

هوزنیتسه Hvozdnice, چکسلواکی

یوزف یکی از هفت فرزند خانواده‌ای یهودی در روستای هوزنیتسه در چکسلواکی بود. وی پس از فارغ التحصیلی به عنوان فروشنده در وین مشغول به کار شد. در ۱۹۱۲ او با آیدا کوهن ازدواج کرد و در جنگ جهانی اول، قبل از اعزام به جبهه‌ی اتریش، آنها یک پسر به دنیا آوردند. پس از جنگ آنها صاحب یک دختر شدند.

۱۹۳۳-۳۹: به دلیل رکود اقتصای دهه ۱۹۳۰، ادامه تجارت عمده فروشی کفش برای یوزف سخت شد. در ۱۹۳۸ آلمان اتریش را ضمیمه خود کرد [الحاق] و کمی پس از آن برای امنیت بیشتر، فرزندان ادِلشتاین به پراگ فرار کردند. تجارت یوزف ضبط شد و او و همسرش مجبور شدند از آپارتمان بزرگ خودشان به یک خانه یک اتاق خوابه بروند. از آنجا که یوزف درآمد نداشت، او و آیدا با پس اندازشان زندگی می کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۲ نازی‌ها آیدا را دستگیر کردند و یوزف به امید یافتن اثری از او به مرکز جمع آوری تبعیدی‌ها رفت و او را پیدا کرد. آنها با هم به چکسلواکی تبعید شدند. در آنجا در گتوی ترزین‌اشتات، دخترشان آلیس را پس از چهار سال دوری دیدند. او از پراگ به آنجا تبعید شده بود. در اواخر سال ۱۹۴۳وی قرار بود با وسیله حمل و نقل کارگران تبعید شود. یوزف و آیدا نیز داوطلبانه به او ملحق شدند تا خانواده باهم بمانند. آن کاروان به آشویتس فرستاده شد.

در مارس ۱۹۴۴ یوزف در آشویتس به علت بیماری ناشی از گرسنگی درگذشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.