Josef Litwak

Josef Litwak

Doğum: 5 Mart 1881

Dolina, Polonya

Moses ve Sarah Litwak çiftinin oğlu olan Josef, Güneydoğu Polonya'daki Dolina kasabasında dünyaya geldi. Dindar bir Yahudi ailede büyüyen Josef, yirmili yaşlarının başında Polonya sınırının hemen ötesinde Vinnitsa kasabasında yaşayan Mina Schaerf ile evlendi. Josef'in çalıştığı ve ailesine ait olan bankanın bulunduğu sanayi kenti Lviv'de yaşamaya başlayan çiftin beş çocukları oldu.

1933–39: Litwak ailesinin en küçük iki çocuğu Fryda ve Adela, ortaöğrenimlerini tamamladıktan sonra üniversiteye gitmek istiyorlardı. Ancak Polonya hükümetinin üniversitelere getirdiği Yahudi kotası yüzünden gidemediler. 1 Eylül 1939'da Polonya Almanya tarafından batıdan, 16 gün sonra da Sovyetler tarafından doğudan işgal edince ülke ikiye bölündü. Lviv Sovyet tarafında kalmıştı.

1940–42: 30 Haziran 1941'de Almanya'nın Sovyetler Birliği'ni işgalinden sekiz gün sonra Alman birlikleri Lviv'e girdi. Sene sonuna doğru Lviv'deki Yahudi nüfusun çoğu bir gettoda toplanmıştı. Gettoda çok az yiyecek bulunmasına karşın Josef, Yahudi beslenme usullerine göre hazırlanmamış hiçbir şeyi yemiyordu ve giderek de zayıflıyordu. Ağustos 1942'de gettoda gerçekleşen en büyük toplamada Almanlar, Josef'in eşi Mina'yı da götürmek için gelmişlerdi. Josef onunla gitmek için ısrar etti.

Josef ve karısı Belzec imha kampına gönderildi. Josef Belzec'te öldüğünde 61 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.