Jozef Rapaport

Jozef Rapaport

Doğum: 1899

Krystonopol, Polonya

Jozef dindar bir Yahudi ailede büyüdü. Babası, Jozef henüz bir bebekken hayatını kaybetti. Jozef ve ondan daha büyük olan üç kız kardeşine annesi bakıyordu. Aile fakirdi ama Jozef iyi bir eğitim almakta kararlıydı. Prag'daki bir üniversiteye girdi ve daha sonra Viyana'da iktisat alanında doktora yaptı. 1931 yılında Leah Kohl ile evlendi ve çift Varşova'ya yerleşti.

1933–39: Rapaport ailesi banliyöde yaşıyordu. Jozef bankada çalışıyordu. Kızı Zofia 1933 yılında dünyaya geldi. Jozef ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanıyordu. Zofia'nın altıncı doğum günü için ona bir bisiklet almış ve bisiklet sürmeyi öğretmişti. Jozef, 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etmeden hemen önce askere alındı. Savaşta esir alındı. Ancak Kasım ayında serbest bırakıldı ve evine döndü. Daha sonra aile Sovyet işgalindeki Lviv'e kaçtı.

1940–44: Almanlar 1941'de Lviv'i işgal ettikten sonra Rapaport ailesi Varşova'ya dönmeyi başardı. Jozef'in eski bir çalışanı onları gettonun dışında saklıyordu. Aile, iki yıl boyunca 2 x 3 metre boyutlarındaki bir odaya tıkılarak yalnızca fısıltıyla konuştu ve hiçbir zaman pencereye yaklaşmadı. 1944 Varşova ayaklanması sırasında Almanlar sivil nüfusu şehirden çıkarmaya başladı. Jozef'in Yahudi olduğu anlaşılmadı ve diğer sivillerle birlikte Almanya'daki Gross-Rosen toplama kampına gönderildi.

Jozef, savaşın bitmesine altı hafta kala Gross-Rosen'da hayatını kaybetti. Eşi ve kızı savaştan sağ kurtuldular.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.