یوزف رَپَپورت  Jozef Rapaport

یوزف رَپَپورت Jozef Rapaport

تاریخ تولد: 1899

کریستاناپُل, لهستان

یوزف در یک خانواده‌ی مذهبی یهودی به دنیا آمد. در کودکی پدر خود را از دست داد و مادرش او و سه خواهر دیگرش را به تنهایی بزرگ کرد. خانواده وی فقیر بود ولی با این وجود یوزف از سطح تحصیلی خوبی برخوردار بود. او در شهر پراگ وارد دانشگاه شد و سپس برای گرفتن مدرک دکترا در رشته اقتصاد به شهر وین رفت. وی در سال ۱۹۳۱ با لیا کول ازدواج کرد و این زوج جوان در شهر ورشو مستقر شدند.

۱۹۳۳-۳۹: خانواده رپپورت در حومه شهر زندگی می کردند و یوزف به عنوان بانکدار کار می‌کرد. زوفیا دختر وی در سال ۱۹۳۳ به دنیا آمد. یوزف از این که در کنار خانواده‌ی خود بود لذت می برد. برای تولد شش سالگی زوفیا برایش یک دوچرخه خرید و دوچرخه سواری را به دخترش یاد داد. درست قبل از آنکه آلمان در ۱ سپتامبر سال ۱۹۳۹ لهستان را اشغال کند، یوزف برای خدمت در ارتش آماده شده بود. وی اسیر شد، ولی در نوامبر آزاد و به خانه برگشت. سپس خانواده‌ی وی به سمت شهر لووف که توسط ارتش شوروی اشغال شده بود، فرار کردند.

۱۹۴۰-۴۴: زمانی که آلمان شهر لووف را اشغال کرد، خانواده‌ی رپپورت به شهر ورشو بازگشتند و در خارج از گتوی آن شهر توسط یکی از کارمندهای قدیمی یوزف مخفی شدند. این خانواده به مدت ۲ سال در اتاق ۱۰×۸ فوتی زندگی می‌کردند، به آرامی با هم حرف می زدند و هیچ وقت در کنار پنجره نمی ایستادند. پس از شورش سال ۱۹۴۴ در شهر ورشو، نیروهای آلمانی به تدریج مردم غیر نظامی را از شهر بیرون می کردند. یوزف به عنوان یهودی تشخیص داده نشد به همین دلیل او را با دیگر شهروندان به اردوگاه کار اجباری گروس روزن در آلمان تبعید کردند.

یوزف نزدیک به شش هفته مانده به پایان جنگ در گروس روزن درگذشت. همسر ودخترش نجات پیدا کردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.