Kosta (Kojo) Naprta

Kosta (Kojo) Naprta

Doğum: 1892

Podum, Yugoslavya

Kosta, yoksul bir çiftçi köyünde yaşayan beş çocuklu Sırp Ortodoks bir ailenin en büyük çocuğuydu. Yaşadığı Podum köyü, Yugoslavya'nın Hırvat topraklarında yer alan Um Dağı'nın eteklerindeydi. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Kosta, 1914'te I. Dünya Savaşı patlak verince Podum'a geri döndü. 1920 yılında aynı köyde yaşayan bir Sırp ile, Anka'yla evlendi. Çiftin sekiz çocuğu oldu.

1933–39: Okuma bilmeyen arkadaşlarına ve komşularına gazete okuyan Kosta, taşlık arazisindeki tarlasını ekerek ve ufak tefek işlerde çalışarak ailesini geçindiriyordu. Bütün çocuklarını da okula gönderiyordu. Podum'daki Sırplar, her Pazar Ortodoks kilisesindeki ayine katılırdı. Yaklaşık üç kilometre mesafedeki büyük bir Katolik Hırvat köyü olan Otocac'taki komşularıyla ilişkileri de çok iyiydi.

1940–44: 6 Nisan 1941'de Almanya Yugoslavya'yı işgal etti. Dört gün sonra Hırvat faşistler, Almanların da desteğiyle, iktidara geldi ve Sırplara yönelik şiddet uygulamaları başladı. Pek çok Sırp, köylerinden kaçarak Sırp ya da komünist direniş örgütlerine katıldı. Kosta, ailesiyle beraber Podum'da kaldı. 1944 yılının Mart ayında bir akşam Alman bir subay, Podum dışında ölü bulundu. Ertesi sabah Hırvat faşistler ve Alman askerleri, köyü yakarak buldukları bütün Sırp erkekleri öldürdüler.

Aynı gün Naprta ailesi karın içinde evlerinin kül olmasını izlerken bir Alman subayı, Kosta'ya altı el ateş ederek ailesinin gözleri önünde onu öldürdü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.