Laura Litwak

Laura Litwak

Doğum: 1 Haziran 1909

Lviv, Polonya

Laura, sanayi şehri Lviv'de yaşayan dindar Yahudi bir ailenin beş çoğundan ikincisiydi. Sevdikleri tarafından sıklıkla Lorka lakabıyla anılırdı. Polonya'nın farklı etnik kökenleri barındıran bir bölgesinde eğitimli bir aileden gelen Laura Lehçe, Rusça, Almanca ve Yidce konuşarak büyüdü. Genç bir kadınken Lviv'deki St. Nicholas Üniversitesi'nden beşerî bilimler diploması aldı.

1933–39: Nisan 1935'te Bayan Daniel Schwarzwald oldum. Eşim başarılı bir kereste ithalatçısıydı. Popüler bir semte geniş bir dairede yaşıyorduk. 1937'de kızımız dünyaya geldi. Savaş korkusuyla Daniel, göç etmemiz konusunda ısrar etti. Ancak ailemi terk etmekten korkuyordum. Alman ve Sovyet kuvvetleri Eylül 1939'da Polonya'yı işgal ettiğinde Lviv, Sovyet Ukraynası'na ilhak edildi ve Daniel'in şirketi komünistler tarafından kamulaştırıldı.

1940–44: 1941'de Almanlar, Lviv'i ele geçirdiler. 1942'de Daniel vuruldu. Ardından kızım ve ben, Daniel'in bize aldığı sahte kimlikleri kullandık. Ben Polonyalı bir Katolik, Bronislawa Tymejko oldum ve Busko-Zdroj tatil kasabasındaki Alman komutanlığı için çeviri yapma işine girdim. Busko-Zdroj kasabasındaki kaldırımlar, Yahudi mezar taşlarından döşenmişti. İşim, yerel Polonya yeraltı örgütünün bir işbirlikçi olduğumdan şüphelenmesine neden oldu. Bu yüzden Polonyalı bir vatansever olduğumu kanıtlamak için yeraltı örgütünün okullarından birinde öğretmenlik yapma riskini de aldım. Yakalanmanın cezası, ölümdü.

Busko-Zdroj kasabası, Ocak 1945'te Sovyet kuvvetleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. Laura ve kızı, 1948'de İngiltere'ye göç ettiler. Laura 1972'de Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.