Lisa Dawidowicz

Lisa Dawidowicz

Doğum: 5 Kasım 1925

Ostrog, Polonya

Lisa, Polonya'nın güneydoğusunda yer alan Ostrog adındaki küçük bir şehirde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Ailesi, bir yarısında yaşadıkları evlerinin diğer yarısında da bir bakkal dükkânı işletiyorlardı. Ostrog, Yahudi din eğitimi açısından Polonya'nın önemli merkezlerinden biriydi, 1933 yılında Yahudiler şehir nüfusunun üçte ikisini oluşturuyordu.

1933–39: Dindar bir ailem vardı. Ayinlere düzenli olarak katılırdık. Polonya okuluna gidiyordum. 1939 yılının Eylül ayında Sovyetlerin gelmesinden kısa süre sonra ise bir Sovyet okuluna kaydoldum. Ancak Sovyet yönetimi, yaşamlarımıza fazla müdahale etmiyordu.

1940–44: Bir anda her şey değişiverdi. Almanya, 1941 yılının Haziran ayında Sovyet yönetimindeki Polonya'yı işgal etti. Temmuz'da ise Ostrog'a girmişlerdi. Hemen bir getto kurdular ve bölgedeki Yahudileri çalışma takımlarına ayırdılar. 1942 yılının sonlarında bu takımlardaki insanların çoğunun çalışmaya gittikleri yerlerden geri dönmediklerini fark ettik. Biz de saklanacak yer aramaya başladık. Fakir bir çiftçi kadın, beş kişilik ailemizi patates kilerinde saklamayı kabul etti. Kilerde neredeyse ayakta duracak yer bile yoktu ve balkabaklarının arasındaki bir delikten nefes alıyorduk. 16 ay boyunca orada kaldık.

Lisa, 1944 yılında Doğu Polonya Sovyet ordusu tarafından kurtarıldığında özgürlüğüne kavuştu. Almanya'daki mülteci kamplarında bir süre kaldıktan sonra 1949 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.