Ліза Давідович

Ліза Давідович

Народився (-лася): 5 листопада 1925 р.

Острог, Україна (тоді Острог, Польща)

Ліза народилася в єврейській родині у маленькому місті Острог (Ostróg), що тоді входило до складу Польщі. Її батьки володіли продуктовим магазином біля свого помешкання. Передня частина дому була крамницею, а задня — їхнім будинком. Острог був важливим центром єврейського релігійного навчання в міжвоєнній Польщі, і до 1933 року євреї становили майже дві третини всього населення міста.

1933–1939 роки. Сім’я Лізи була релігійною, вони регулярно відвідували служби. Ліза навчалася в польській школі, допоки радянські війська не окупували Східну Польщу у вересні 1939 року. Згодом вона недовго відвідувала радянську школу, але радянська влада не сильно змінила життя родини Давідович.

1940–1944 роки. Все змінилося, коли в червні 1941 року німці вторглися до Радянського Союзу, а в липні дісталися Острога. Нацисти швидко створили ґетто й організували місцевих євреїв у робочі бригади. Наприкінці 1942 року родина Лізи зрозуміла, що багато з цих груп не повертаються зі своїх робочих місць. Вони почали шукати схованку. Бідна селянка погодилася сховати їхню сім’ю з п’яти осіб у підвалі для зберігання картоплі. Не було місця навіть де стояти, а дихати вони могли тільки через закритий гарбузами отвір. Там вони пробули 16 місяців.

Ліза була звільнена, коли радянська армія відвоювала цей регіон у 1944 році. Дівчина повернулася до Острога, а потім поїхала до м. Лодзь, Польща, і з часом емігрувала до Німеччини. Після перебування в таборах для переміщених осіб у Німеччині, Ліза переїхала до Сполучених Штатів у 1949 році.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.