Lisl Winternitz

Lisl Winternitz

Doğum: 7 Mayıs 1926

Prag, Çekoslovakya

Lisl, on birinci yüzyıldan beri içinde Yahudi nüfus barındıran Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da yaşayan iki çocuklu Yahudi bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Lisl'in ailesi, şehrin Karlin bölgesinde yer alan Karlova Sokağı'nda yaşıyordu. Babası, yer döşemesi satan bir toptancıydı.

1933–39: 15 Mart 1939'da Alman işgal kuvvetleri Prag'a girdiğinde 12 yaşındaydım. O gün okulda bir öğretmenim "Kokuşmuş pis Yahudi" diyerek yüzüme tükürmüştü. Naziler, neredeyse her gün Yahudilere yönelik yeni kısıtlamalar getiriyordu. Halka açık hiçbir yere gidemiyorduk. Karnelerimiz sadece belirli dükkânlardan belirli saatlerde alışveriş yapabileceğimizi gösteren kırmızı "J" harfi ile damgalanmıştı.

1940–44: 1941 yılının Aralık ayında ağabeyim Peter sürüldü. Ayrılmadan önce bize gönderebildiği tek kelime "Terezin" olmuştu. Haziran 1942'de annem ve babamla beraber biz de [Theresienstadt] Terezin gettosuna gönderildik. Aynı yılın Eylül ayında Auschwitz'e gönderilecek Çekoslovak Yahudilerinden oluşan 5.000 kişilik listede biz de vardık. Yanımızdan ayrılmak istemeyen Peter, gönüllü olarak gelmek isteyen dört kişiden biriydi. Sayımız 5.004'e çıktığı için asıl listede olup da gettoda bırakılan dört kişiden biri de bendim.

Lisl, gas maskesi yapan bir çalışma ekibindeydi ve savaş sona erene kadar Terezin'de kaldı. Lisl daha sonra annesi, babası ve ağabeyinin Auschwitz'te öldürüldüğünü öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.