Lonia Goldman Fishman

Lonia Goldman Fishman

Doğum: 3 Mayıs 1922

Wegrow, Polonya

Lonia'nın üç kız kardeşi ve bir erkek kardeşi vardı. Ailesi, Wegrow kasabasındaki bir pamuk fabrikasının sahibiydi. Goldman ailesi dindardı. Sebt'e, Yahudi bayramlarına ve beslenme kurallarına sıkı sıkıya bağlılardı.

1933–39: Tam gün gittiğim devlet okulundan mezun olduktan sonra yalnızca kızların okuduğu Beis Yakov adlı bir din okuluna gittim ve orada İbranice, Kutsal Kitap ve Yahudi tarihi öğrendim. Daha sonra lisedeyken evime özel bir öğretmen gelir ve bana İbranice öğretirdi. En sevdiğim hobim, örgü örmekti. Liseyi bitirdikten sonra örtü ticareti yapmayı öğrendim. 1930'ların ortalarında babamın kuş tüyü fabrikası açtığı Varşova'ya taşındık.

1940–44: Getto 1940 yılının Kasım ayında giriş-çıkışlara kapatıldığında Varşova gettosunda mahsur kaldık. 18 yaşındayken gettoda bir terzi olan Sevek ile evlendim. 1942'de Sevekle birlikte Wegrow'a ve daha sonra da kasabanın yakınındaki bir köye kaçtık. Jan ve Maria adlı çiftçi bir çift bizi saklamayı kabul etti. Kanlı tırnaklarımızla soğuk ve nemli bir mahzene bir "mezar" kazarak içini samanla kapladık. O delikte hareketsizce yatarak 18 ay boyunca tehlikeden sakındık. Jan ve Maria, her gün bize yemek getirip lazımlığımızı boşaltarak hayatlarını tehlikeye atıyorlardı. Bizi haftada bir kez süngerle siliyorlardı.

Lonia ve Sevek, 1945'te Sovyetler tarafından kurtarıldı. Aylar boyunca hareketsiz kalmalarının ardından yürümeyi yeniden öğrenmeleri gerekti. Fishman ailesi, 1948'de Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.