Lucie Kupefer Munzer

Lucie Kupefer Munzer

Doğum: 11 Mayıs 1899

Gera, Almanya

Lucie, Thringer Ormanı'ndaki Elster Nehri kıyılarında bir Orta Çağ şehri olan Gera'da yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Gera, Leica marka fotoğraf makinelerinin üretim yeri olarak şehirde faaliyet gösteren yayın evleriyle ve müzelerinden birindeki geniş Goblen duvar dokuması koleksiyonuyla ünlüydü.

1933–39: Birkaç hafta önce burada Paris'te Hans Munzer'le evlendim. Hans, geçen yıl Almanya'dan kaçmıştı. Çünkü Naziler, sosyalistleri toplayıp tutuklamaya başladı ve Sosyal Demokrat Parti'nin bölge müdürü olarak Hans da onların düşman listesindeydi. Berlin'den Hans'ın yanına geldim ve şimdi Paris'in 15. semti, şehrin en uzaktaki muhitlerinden birinde yaşıyoruz. Hans'a ödünç kitap veren bir kütüphaneyi işletmesinde yardım ediyorum.

1940–44: Hans'ın Paris'teki iş ortağıyla arası bozuldu. Bu yüzden buraya Nice'e taşınmaya karar verdik. Bu şehir, Fransa’daki Yahudiler için bir sığınak gibi. Çünkü bu bölgeyi işgal eden İtalyanlar bize karışmıyorlar. Nice'te üç tane sinagogumuz, bir koşer Yahudi mutfağımız ve bir sürü Yahudi doktorumuz var. Hans ve ben, başka bir ödünç kitap veren kütüphane açtık ve kitap koleksiyonumuz, Nazi Almanyası tarafından yasaklanmış yazarların kitaplarını içeriyor.

Eylül 1943’te Almanya Nice’i işgal etti. Altı ay sonra Lucie ve Hans, Paris dışındaki Drancy üzerinden Auschwitz’e sürüldüler ve kampa varır varmaz gaz odasında can verdiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.