لوسی کوپفِر مونزر  Lucie Kupefer Munzer

لوسی کوپفِر مونزر Lucie Kupefer Munzer

تاریخ تولد: ۱۱ مهٔ ۱۸۹۹

گرا, آلمان

لوسی در یک خانواده‌ی یهودی ساکن شهر گرا به دنیا آمد. گرا یک شهر قرون وسطایی در کشور آلمان است که در کنار رودخانه‌ی الستر و در جنگل‌های تورینگر واقع شده است. گرا به دلیل تولید دوربین‌های لایکا، چاپخانه‌ها و داشتن مجموعه‌ی بزرگی از پرده‌های نقشدار گوبلن در یکی از موزه‌هایش، مشهور است.

۱۹۳۳-۳۹: چند هفته پیش من با هانس مونزر در شهر پاریس ازدواج کردم. سال پیش هانس به دلیل دستگیری و زندانی کردن سوسیالیست‌ها توسط نازی‌ها، از آلمان فرار کرد. وی به دلیل آنکه سرپرست محلی حزب دموکرات‌ها بود، نامش در لیست دشمنان بود. من از برلن‌ آمدم و به هانس پیوستم. ما در پانزدهمین قصبه پاریس، یکی از محله‌های دور از شهر زندگی می‌کنیم. من به او در راه‌اندازی یک کتابخانه که به افراد کتاب قرض می‌دهد کمک می‌کنم.

۱۹۴۰-۴۴: به دلیل اختلاف هانس با شریک کاریش در پاریس، ما تصمیم گرفته‌ایم به شهر نیس برویم. این شهر برای یهودیان فرانسه مانند یک بهشت است زیرا ایتالیایی‌هایی که این منطقه را اشغال کرده‌اند، کاری به یهودیان ندارند. ما در شهر نیس سه کنیسه، یک رستوران حلال و تعداد زیادی دکتر یهودی داریم. من و هانس یک کتابخانه‌ی کوچک دیگر راه اندازی کردیم و مجموعه کتاب‌های ما شامل نویسنده‌هایی است که کارهایشان توسط نازی ها ممنوع شده است.

در سپتامبر سال ۱۹۴۳، سربازان آلمانی شهر نیس را اشغال کردند. شش ماه بعد، لوسی و هانس از طریق درانسی، در خارج از پاریس، به آشویتس تبعید شدند و به محض ورود در آنجا با گاز کشته شدند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.