Machla Spicehandler Braun

Machla Spicehandler Braun

Doğum: 1886

Lowicz, Polonya

Polonya’nın Lowicz kentinde yaşayan dindar bir Yahudi ailede büyüyen Machla, Jacob Braun'la evlenenince Lodz'a taşındı. Eşi, bir işadamı ve emlak yatırımcısıydı. Kendisi ve ailesinin yaşadığı bir apartmanın sahibi oldu. Ev hanımı olan Machla, yaşları 5 ila 15 arasında değişen beş çocuklarına bakıyordu.

1933–39: Machla, siyonist gayesini gerçekleştirmek için gönüllü olarak çalışıyordu. Braun ailesi, birbirine bağlı bir aileydi ve Machla'nın kızları Lena ve Eva, düğünlerini ailenin büyük apartmanında yaptılar: Yiyecek içecekler sunuldu. Gösterişli düğünleri, çiçeklerle süslü odalarda gerçekleşti. Machla'nın dördüncü çocuğu, 1939'da evlendi. Kısa bir süre sonra Gestapo, Braun ailesinin apartmanına her gün gelip bina sakinleri hakkında bilgi istemeye başladı.

1940–45: Naziler, Braun ailesini Piotrkow Trybunalski'deki bir gettoya sürdü. Orada Machla ve dört kızı, ailenin erkeklerinden ayrıldılar. Kasım 1944'te Machla ve kızları, Ravensbrueck kadın kampına yollandılar. Machla, o yaşta ağır işi kaldıramıyordu. Bu yüzden işinin çoğunu Lena yapıyordu. Machla ve kızları, daha sonra Bergen-Belsen kampına aktarıldılar. Orada Machla, açlık ve hastalıktan o kadar zayıf düştü ki barakasının pis yerine serildi.

Nisan 1945'te İngilizler kampı özgürlüğüne kavuşturduktan iki gün sonra Machla, Bergen-Belsen'de öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.