Margit Nemeth Fekete

Margit Nemeth Fekete

Doğum: 1900

Szentes, Macaristan

Margit, Szentes şehrinde Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 1919'da evlendi ve Gyorgy adlı bir oğlu oldu. Gyorgy henüz bebekken Margit boşandı. Ancak birkaç yıl sonra yeniden evlendi. Yeni eşi Vilmos Fekete, Budapeşte'nin banliyösü olan Ujpest'te büyük bir elektrik şirketinde müdür olarak çalışıyordu. Margit buraya yerleşti. Oğlu, büyükanne ve büyükbabası ile Szentes'de kaldı.

1933–39: Margit ve oğlu, birbirlerini olabildiğince sık görmeye çalışıyordu. Margit, Yahudi bayramlarını oğlu ve ebeveynleriyle geçirmek üzere otobüsle Szentes'e geliyordu. Buna karşılık Gyorgy, yaz tatilleri boyunca annesini Ujpest'te ziyaret ediyordu.

1940–44: Kasım 1940’ta Macaristan, Almanya’nın müttefiki oldu. Gyorgy, Macar ordusu tarafından Yahudi zorunlu iş gücü birimine alındı ve Sovyet sınırına gönderildi. Almanya, 19 Mart 1944'te Macaristan'ı işgal etti. O Mayıs ayında Ujpest'in Yahudileri Davut Yıldızı'yla işaretlenmiş evlere taşınmaya zorlandı. Margit ve kocası, Budapeşte'nin banliyölerindeki Yahudiler için bir aktarma kampına dönüştürülen Budakalasz şehrindeki tuğla fabrikalarına sürüldü. Budakalasz'taki tüm Yahudiler 8 trene doldurularak 6 ile 8 Temmuz arasında Auschwitz'e gönderildi.

Margit ve kocası, Auschwitz'e sürgün edildi ve bir daha onlardan haber alınamadı. Oğulları Gyorgy, sağ kurtuldu ve savaştan sonra Budapeşte'ye taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.