مارگیت نمت فکت Margit Nemeth Fekete

مارگیت نمت فکت Margit Nemeth Fekete

تاریخ تولد: 1900

سِنتِش, مجارستان

مارگیت در یک خانواده‌ی یهودی در شهر سنتش متولد شد. در ۱۹۱۹ ازدواج کرد و صاحب یک پسر با نام گیورگی شد. هنگامی که گیورگی کودک بود، مارگیت طلاق گرفت اما چند سال بعد دوباره ازدواج کرد. همسر جدیدش، ویلموش فکت مدیریت یک شرکت بزرگ الکتریکی در اوپست، یکی از شهرهای‌ حومه‌ی بوداپست بر عهده داشت. مارگیت در آنجا اقامت گزید و پسرش در سنتش نزد پدربزرگش ماند.

۱۹۳۳-۳۹: مارگیت و پسرش اغلب به دیدار هم می‌رفتند. مارگیت با اتوبوس به سنتش می‌رفت تا تعطیلات یهودی را با پسر و والدینش بگذراند و گیورگی نیز تعطیلات تابستان را با مادرش در اوپست می‌گذراند.

۱۹۴۰-۴۴: در نوامبر ۱۹۴۰ مجارستان متحد آلمان نازی شد. گیورگی به خدمت نظام وظیفه در واحد کار اجباری یهودیان فراخوانده شد و به جبهه‌ی شوروی فرستاده شد. آلمان در ۱۹ مارس ۱۹۴۴ مجارستان را اشغال کرد. مه همان سال، یهودی‌های اویپست به خانه‌هایی با نشان ستاره داوود منتقل شدند. مارگیت و همسرش به کارگاه‌های آجرپزی در شهر بوداکولاس، که اکنون به اردوگاه موقف برای یهودیان حومه‌ی بوداپست تبدیل شده بود، تبعید شدند. تمام یهودیان بوداکولاس بین ۶ تا ۸ ژوئیه با هشت قطار به آشویتس تبعید شدند.

مارگیت و همسرش به آشویتس تبعید شدند و دیگر از آنها خبری به دست نیامد. پسرشان گیورگی زنده ماند و پس از جنگ به بوداپست نقل مکان کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.