Maria Schimek Dicker

Maria Schimek Dicker

Doğum: 1878

Rosenberg, Çekoslovakya

Maria'nın Yahudi ailesi, bir Slovak üretim kasabasında yaşıyordu. Babasının kibrit fabrikası kapandığında yedi kişilik aile Budapeşte'ye taşındı. Maria, yirmili yaşlarının başında bir çiçekçi dükkânı açtı. Ancak evlenince dükkânı kapattı ve Budapeşte'nin dışındaki Ujpest'e taşındı. Maria beş çocuğuna bakmak için evde kalıyordu. Kocasının büyük bir mobilya dükkânı vardı. Maria da ona sıklıkla iş tavsiyesinde bulunurdu.

1933–39: Çocuklarımla akşam yemeği masasına birlikte oturmayı ve özel olarak hazırlanmış kazımı yerken onların aralarında sohbet etmelerini seviyorum. Kocasının yaşadığı yerin 40 mil ötesinde yaşayan en küçük kızım Kato ziyarete geldiğinde hep özel olur. Ancak bana geceleri serserilerin evlerinin önüne gelip Yahudi karşıtı sloganlar atarak camları yumrukladıklarını söylediğinde endişelenmeye başladım. Keşke Ujpest'e dönse!

1940–44: Eşim dört yıl önce vefat etti. Almanlar, birkaç hafta önce Macaristan'ı işgal ettiler. Davut Yıldızı ile işaretlenmiş, Yahudiler'e özel bir eve taşınmam emredildi. Kaçıp saklanmaya karar verdim. Kato'mu son bir kez görmek için Rakospalota'ya geldim. O da burada “işaretli bir evde” kalmaya zorlanıyor. Bir hava saldırısı sireni duyduk ve kilere sığındık. Birisi onlardan biri olmadığımı fark etti ve hemen orayı terk etmemi istedi. Sevgili Kato'ma elveda diyemiyorum.

Maria, bazı eşyalarını almak için eski evine dönmeye çalışırken tutuklandı. Tutulduğu bir hapishanenin zorla tahliye edilmesi sırasında vuruldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.