Max Diamant (şimdiki adıyla Josef Burzminski)

Max Diamant (şimdiki adıyla Josef Burzminski)

Doğum: 23 Haziran 1915

Viyana, Avusturya

Max, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi, o daha küçük bir çocukken Güneydoğu Polonya'daki Yahudi nüfusunun yoğun olduğu Przemysl şehrine taşınmıştı. Max'in çocukluğunun geri kalanı orada geçti. Ailesi, beş çocuğa bakabilmek için küçük bir bakkal dükkânı ve kafeterya işletiyordu.

1933–39: Almanlar 14 Eylül 1939'da Przemysl'e girdiler. O gün hava pırıl pırıldı. Bir anda gökyüzündeki uçakları gördük. Yolda yürüyen insanlara ateş açıncaya kadar onları bizim uçaklarımız sanıyorduk. Polonya çok çabuk düştü. Almanya ve Sovyetler arasında bölüşülmüştü. Przemysl tam sınırda kalmıştı. Batısını Almanlar, benim yaşadığım doğu kesimini de Sovyetler almıştı.

1940–44: 1941 yılında Almanya Przemysl'i tamamen ele geçirdi. Almanlar, bizi sıraya dizmişti ve silahlarını bize doğrultmuşlardı. Bir subay koşarak geldi ve "Sabun yapmak için şişman Yahudilere ihtiyacımız var!" dedi. Bizi vurmadılar. Onun yerine bizi bir trene bindirdiler. Ölmek istiyordum. Kendimi trenden atmaya karar verdim. Trendeki diğer insanlar beni itip kafamı pencereden çıkarmamı sağlayarak bana yardım ettiler. Ama dönen tekerleri görünce yapamadım. Pencereden önce ayaklarımı çıkardım ve atladım. Karda kayarken bir direğe çarptım. Omzumda bir yırtılma olmuştu. Przemysl'e yürüyerek döndüm.

Przemysl'de üç yıl boyunca saklandıktan sonra Max, 1945'in başlarında Sovyet ordusu tarafından kurtarıldı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç edip orada diş hekimi oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.