Max Liebster

Max Liebster

Doğum: February 15, 1915

Reichenbach - Odenwald, Almanya

Max, Almanya'nın Hessian bölgesindeki küçük bir kasabada yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan biriydi. Babası aslen Polonyalı'ydı. Sekiz yıl devlet okullarında eğitim gördükten sonra üç yıl da meslek okulunda okudu. Vitrin dekorasyonu ile ilgili işlerde kendini geliştirdi. 1929 yılında Mannheim yakınlarındaki Viernheim kasabasında iş buldu.

1933–39: Vitrinlerin dekorasyonundan sorumlu olduğum bir giyimevinde çalıştım. Buradaki yaşam, hafta sonları şahit olduğum Nazi marşları dışında, oldukça sakindi. 1939 Eylül'ünde Almanların Polonya'ya saldırmasından hemen sonra birkaç arkadaşımla beraber Pforzheim'da bir gezintiye çıkmıştık. Yahudi olduğum için bir Gestapo ajanı tarafından tutuklanmayı hiç beklemiyordum. Bu bölgedeki hapishaneye gönderildim ve mal varlığıma el kondu.

1940–44: Dört ay sonra beni hapishaneden çıkarıp Sachsenhausen toplama kampına gönderdiler. Kampta tesadüfen babamla karşılaştık. Görünüşünden hasta olduğu belli oluyordu. Babam Nisan 1940'ta ölünce Naziler, cenazeyi krematoryuma götürmeme izin verdiler. 1941 ve 1943 yılları arasında Neuengamme toplama kampında tutuldum. Daha sonra Auschwitz'e gönderildim. Burada I.G.Farben şirketinin yönetimindeki Buna sentetik kauçuk fabrikasının inşasında çalıştım. 1945 yılı Ocak ayındaki ölüm yürüyüşleri ile önce Gleiwitz, daha sonra da Buchenwald toplama kamplarına gönderildim.

Max, savaş sırasında Yehova Şahitlerine katıldı. 1945 yılında Amerikan Ordusu tarafından serbest bırakıldıktan sonra Fransa'da Aix-les-Bains'a yerleşti. Burada bir Yehova Şahitleri cemaati kurdu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.