Michel Margosis

Michel Margosis

Doğum: 2 Eylül 1928

Brüksel, Belçika

Michel'in ailesi Rusya doğumlu Yahudilerdi. Babası, Rusya'da siyonist olduğunu açıkça ifade ettiği için Sibirya'ya sürülmüş bir polis memuruydu. Kaçtıktan sonra o ve eşi, Belçika'ya gittiler ve dört çocuklarından Michel dahil ikisi Brüksel'de dünyaya geldi.

1933–39: Brüksel'de babam, biri Fransızca diğeri Yidce iki gazetenin sahibi ve editörüydü. Çocukken Amerika Birleşik Devletleri'nde Superman olarak bilinen "Yordi" gibi çizgi romanları okumayı seviyordum. 1939'da on birinci doğum günümden bir gün sonra annemle alışveriş yaparken kilisenin çanları çaldı ve Almanlar Polonya'yı işgal ettiği için Fransa ve İngiltere'nin Almanya'ya savaş açtığını duyurdu.

1940–43: 1940'ta Almanların Belçika'yı işgalinden dört gün sonra sığınacak yer bulmaya çalıştığımız Fransa'nın güneyine kaçtık. Kendimizi Fransa'daki mültecilerin tutulduğu bir tevkif kampında bulduk. Ailem kaçmaya karar verdi. Oradaki ilk gecemiz son gecemiz oldu. Gizlice bir trene bindik. Hâlâ Fransa sınırları içersindeki bir dostun çiftliğine gittik. Orada kalmak çok tehlikeli bir hâle gelinceye kadar bir yıl saklandık. Daha sonra çıkış vizesi bulmayı ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gemiyle gitmeyi umduğumuz Marsilya'ya gittik.

Margosis ailesi, çıkış vizesi almayı başaramadı ve Amerika yerine İspanya'daki Pirineler'e kaçtılar. Michel, 1943'te Pirineler'den Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.