Moishe Menyuk

Moishe Menyuk

Doğum: 1896

Komarovo, Polonya

Moishe, 1918 yılına kadar Rusya İmparatorluğuna bağlı olan Komarovo'nun bir köyünde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. 18 yaşındayken Rusya ordusuna alındı ve Birinci Dünya Savaşı'nda savaştı. Almanlar tarafından ele geçirildi ve savaş esiriyken Almanca öğrendi. Savaştan sonra o zamanlar Polonya'nın bir parçası olan Komarovo'ya döndü. Çiftçilik yaparak ve Varşovalı bir Polonyalı için emlak işleterek ailesine destek oluyordu.

1933–39: Komarovo'nun az sayıdaki Yahudileri, Ukraynalılarla iyi geçiniyordu. Moishe, Ukrayna düğünlerinde keman bile çalardı. Alman-Sovyet antlaşmasının sonucunda 1939'da Almanya Batı Polonya'yı, Sovyetler Birliği ise Doğu Polonya'yı kuşattı. Moishe, Almanların Yahudilere yaptıkları vahşetin hikâyelerini duyuyor ama inanılması güç buluyordu. Birinci Dünya Savaşı'nda onların esiri olduğu sene boyunca Almanlar ona iyi davranmışlardı. Menyuk ailesi, Komarovo'da kalmaya karar verdi.

1940–44: 1941'de Almanlar Sovyetler Birliği'ne saldırdı. Komarovo'daki Yahudiler, korkunç iddiaları duyup ormana kaçtılar. Yemek için döndüğünde Moishe, soyulduğunu fark etti. SS muhafızları Komarovo'daki Yahudileri toplayıp onları ağır işlerde zorla çalıştırılmak üzere yakınlardaki bir kasaba olan Kolki'ye gönderdiler. 1942'de bir gece Moishe ve oğlu, bir depoda kilitli olan 40 adamın arasındaydı. Sonraki gün Moishe'nin eşi ve kızı dahil, gettodaki herkesin vurulduğunu öğrendiler. Cesetlerin hepsini adamlar gömdü. Gettoya daha fazla Yahudi getirilmişti.

Almanlar, 1942'de Kolki gettosunu tasfiye ettiler. Moishe, kamyonlara yüklenip ormanın 8 kilometre içersine götürülen ve vurulup toplu mezarlara atılan 600 Yahudinin arasındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.