Mojsze Kisielnicki

Mojsze Kisielnicki

Doğum: 1895

Kaluszyn, Polonya

Mojsze, eşi Raizel ve üç çocuğuyla birlikte Varşova'nın 56 kilometre doğusundaki,Yahudi nüfusun ağırlıklı olduğu küçük bir kasaba olan Kaluszyn'de yaşıyordu. Mojsze, Yahudi okullarına gitti ve siyonist ülküsünü destekledi. 1930'ların başlarında hepsi de yoğun trafiğe sahip ana yol üzerinde bulunan bir restoranı, toptancı bakkal dükkânı ve benzin istasyonu vardı.

1933–39: Kız kardeşim Ruchel'le Paris'teki Dünya Fuarı'ndayız. 1920'lerde başarılı bir terzi dükkânın sahibi olan eşiyle birlikte buraya göç etti. Kaluszyn'e döndüğümde Raizel'le konuşacağım. Belki biz de buraya taşınmayı düşünmeliyiz. Yaşam standartları daha yüksek. Diğer yandan, ben orta yaşlıyım. Başarılı bir iş sahibiyim ve topluluk içinde liderim. Köklerimi koparıp yeniden nasıl başlarım?.

1940–42: Eylül 1939'da Alman güçleri Kaluszyn'e girdiğinde belediye başkanımız, beni ve diğer birkaç Yahudi sakinini Yahudi konseyine seçti. İşgalci birliklere işçi ve erzak temin etmekle yükümlüydük. Almanlar bir gün mücevher, öbür gün mobilya istiyordu. Şimdi de 93 kilometre uzaklıktaki Biala Podlaska'da zorla çalıştırılmak üzere 150 adam istiyorlar. Onları bu kadar adama ihtiyaçları olmadığına ikna edebilir miyim? Bu genç adamların ailelerinin yüzüne nasıl bakarım?

Mojsze, 21 Eylül 1942'de Almanlar tarafından vuruldu. Dört gün sonra 3.000'den fazla Yahudi, Kaluszyn'den bir imha kampına sürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.