Moses Rechnitz

Moses Rechnitz

Doğum: 3 Haziran 1923

Bedzin, Polonya

İki kardeşten küçük olan Moses, Polonya'nın güneybatısındaki Bedzin kasabasında yaşayan Yahudi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 7 yaşındayken yaşadıkları yerin yakınında bulunan babasının deri toptancılığı yaptığı Katowice kentine yerleştiler. Rechnitz ailesi Jordana Sokağı'nda bir apartmanın üst katında üç odalı bir evde yaşıyordu. Moses, Polonya'daki bir ilkokulda okurken aynı zamanda dinî eğitim de alıyordu.

1933–39: Ortaokuldaki birkaç Yahudi öğrenciden biri de bendim. Katowice'de yaşayan zengin Yahudi bir işadamıyla aynı soyada sahip olduğum için bir öğretmenin benimle alay etmesi sonucu ilk kez Yahudi karşıtı olanlarla karşılaştım. Benimle alay edilmesine katlanamıyordum. Bu nedenle de çoğu kez bu kişilerle kavga ediyordum. Beni okuldan göndermek için anneme baskı yaptıkları için Sosnowiec yakınlarındaki Yahudi ortaokuluna gitmeye başladım. Almanlar Polonya'ya saldırdıklarında 16 yaşındaydım.

1940–44: 1941 yılında Krakow'un dışında Almanlara ait bir demiryolu inşaatında köle işçi olarak çalışıyordum. Bir gün lokomotiflerden biri alev aldı. Sonraki sabah yangının meydana geldiği yere gelen bir grup Nazi askeri, yangının bir sabotaj sonucu çıktığına karar verdi. İnsanları sıraya dizdiler ve misilleme olarak aralarında 8 ve 10 yaşlarında iki çocuğun da bulunduğu birkaç kişiyi öldürmek üzere ayırdılar. Çocukların anne ve babaları çılgına dönmüşlerdi ve hep çığlık atıyorlardı. Bu yüzden askerler, onları da kurşuna dizdi.

Sonraki dört yıl boyunca Moses, üç farklı Nazi kampına gönderildi. Nisan 1945'te Dachau'da özgürlüğüne kavuştu. Savaştan sonra Filistin'e (Yişuv) göç etti. 1954 yılında da Amerika'ya gitti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.