موزس رخنیتز  Moses Rechnitz

موزس رخنیتز Moses Rechnitz

تاریخ تولد: ۳ ژوئن ۱۹۲۳

بدژین, لهستان

موزس فرزند کوچکتر خانواده‌ای یهودی با دو فرزند بود. آنها در شهر بدژین در جنوب غرب لهستان زندگی می‌کردند. هنگامی که ۷ سال داشت خانواده‌اش به شهری نزدیک به نام کاتویچ نقل مکان کردند. پدرش در آنجا عمده فروشی چرم می‌کرد. خانواده‌ی رخنیتز در طبقه‌ی دوم آپارتمانی سه خوابه در خیابان جوردانا زندگی می‌کردند. موزس در یک مدرسه ابتدایی دولتی لهستانی درس می‌خواند و همچنین تحت تعالیم مذهبی قرار داشت.

۱۹۳۳-۳۹: در دوران راهنمایی، من تنها دانش آموز یهودی مدرسه بودم. من برای اولین بار ضد یهود را از رفتار معلمم تجربه کردم، او من را برای داشتن نام خانوادگی مشابه با یک تاجر یهودی در کاتویچ مسخره کرد. من تحمل سر به سر گذاشتن‌ها را نداشتم بنابراین دعوا کردم. مدرسه، مادرم را برای انتقال من از آن مدرسه تحت فشار گذاشت و من در نهایت به مدرسه‌ی راهنمایی یهودیان در نزدیکی سوسنویچ رفتم. من در زمان حمله آلمانی‌ها به لهستان ۱۶ سال داشتم.

۱۹۴۰-۴۴: من تا سال ۱۹۴۱، برای پروژه‌ی ساخت خط راه آهن آلمان در اطراف کراکوف بیگاری می‌کردم. روزی یکی از لوکوموتیوها به طور تصادفی آتش گرفت. صبح روز بعد گروهی از نازی‌ها به محل آمدند و گفتند که آتش سوزی نتیجه یک خرابکاری بوده است. آنها برای تلافی، مردم را به صف کردند و آنهایی که باید کشته می شدند را از صف بیرون کشیدند، از جمله دو بچه ۸ ساله و ۱۰ ساله. والدین بچه‌ها هیستریک شده بودند و بی وقفه جیغ می‌کشیدند، نازی‌ها هم به آنها و هم به بچه‌ها شلیک کردند و آنها را کشتند.

در چهار سال آینده موزس به سه اردوگاه نازی تبعید شد. وی در آوریل ۱۹۴۵ در اطراف داخائو آزاد شد. وی بعد از جنگ به فلسطین (ییشو) مهاجرت کرد و در سال ۱۹۵۴ به آمریکا رفت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.