Nadine Schatz

Nadine Schatz

Doğum: 10 Eylül 1930

Boulogne-Billancourt, Fransa

Nadine göçmen bir Yahudi ailenin kızıydı. Rusya doğumlu annesi, 1917 Rus Devrimi'den sonra Fransa'ya yerleşti. Nadine, Paris'in dışında otomobil fabrikalarıyla ünlü bir şehir olan Boulogne-Billancourt'ta doğdu. Rusça ve Fransızcayı akıcı bir şekilde konuşabiliyordu.

1933–39: Nadine Paris'te ilkokula gitti. Annesi Ludmilla piyano dersi veriyordu ve Rus anneannesi Rosalia, onlarla birlikte yaşıyordu. Fransa Eylül 1939'da Almanya'ya karşı savaş ilan edince Nadine'in annesi, aileyi daha güvenli olacağını düşünerek, Brittany kıyısındaki Saint-Marc-sur-Mer adında küçük bir köye taşındı. Saint-Marc-sur-Mer'de Nadine okula devam etti.

1940–42: Galip Alman birlikleri, Haziran 1940'ta Saint-Marc-sur-Mer'e ulaştılar. Fransa Almanya'ya teslim olunca Almanlar, Brittany'de kaldılar. Nadine ve annesi, yakınlardaki Nantes şehrine taşındılar. Ancak Fransız yetkilileri, Yahudi karşıtı yasaların uygulanmasına yardım ederek işgalci Almanlarla sık sık işbirliği yapıyordu. 1942'de Nadine ve annesi, Fransız polisi tarafından tutuklandı. Nadine'yi annesinden ayırdılar ve Paris'in doğusundaki aktarım kampı Drancy'ye sürdüler.

On iki yaşındaki Nadine, 23 Eylül 1942'de Auschwitz'e sürüldü. Varmasından kısa bir süre sonra da gaz odasında öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.