نادین شواتز Nadine Schatz

نادین شواتز Nadine Schatz

تاریخ تولد: ۱۰ سپتامبر ۱۹۳۰

بولونه-بیانکور, فرانسه

نادین دختر یک خانواده‌ی مهاجر یهودی بود. مادر روس وی پس از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ در فرانسه ساکن شد. نادین در شهر بولونه-بیانکور شهری در نزدیکی پاریس که به خاطر کارخانه‌های اتوموبیلش معروف بود، به دنیا آمد. او به زبان روسی و فرانسه تسلط داشت.

۱۹۳۳-۳۹: نادین در پاریس به مدرسه‌ی ابتدایی می رفت. مادر او، لومیلا، پیانو تدریس می‌کرد و مادربزرگ روس او، روزالیا نیز با آنها زندگی می‌کرد. پس از آنکه در سپتامبر ۱۹۳۹ فرانسه بر علیه آلمان اعلام جنگ کرد، مادر نادین خانواده‌اش را به روستای کوچکی نام سنت مارک-سر-مر در سواحل بریتانیا برد. به امید آنکه در آنجا شرایط امن تری داشته باشند. در آنجا نادین تحصیلات خود را ادامه داد.

۱۹۴۰-۴۲: در ژوئن ۱۹۴۰، ارتش پیروز آلمان به سنت مارک-سر-مر رسید. نیروهای آلمان پس از آنکه فرانسه تسلیم آلمان شد، در بریتانیا ماندند. نادین و مادرش به شهر نزدیکی به نام نانت نقل مکان کردند اما در آن زمان، مقامات محلی فرانسه اغلب با آلمانی‌های اشغال‌گر در اجرای قوانین ضد یهود، همکاری می‌کردند. پلیس فرانسه در سال ۱۹۴۲ نادین و مادرش را دستگیر کرد. نادین و مادرش را از یکدیگر جدا کردند و او را به اردوگاه موقت درانسی در شرق پاریس تبعید کردند.

نادین در ۱۲ سالگی و در ۲۳ سپتامبر ۱۹۴۲ به آشویتس تبعید شد. وی بعد از رسیدن به اردوگاه، توسط گاز کشته شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.