Natan Offen

Natan Offen

Doğum: 15 Aralık 1922

Krakov, Polonya

Natan, dindar Yahudi bir ailenin dört çocuğundan biriydi. Vistula Nehri’nin güney yakasında Yahudilerin çoğunlukta olduğu Krakov’un [Krakow] Podgorze bölgesinde bir dairede yaşıyorlardı. Babası, 1936’da bilardo malzemesi toptancılığına başlayıncaya kadar kunduracılık yaptı. Annesi, bayan terzisi olarak çalışıyordu. Natan ve kardeşleri, Polonya devlet okuluna gidiyordu.

1933–39: 13 yaşımdayken kristal bir radyo yaptım. Gece geç vakit babamla Avrupa’nın her yanından radyo istasyonlarını dinliyorduk. Ağustos 1939’da Alman işgali kaçınılmaz bir hâl alınca Polonya ordusu şehirdeki un, tütün ve çikolata depolarını halka açtı. Almanların bu ürünleri almalarını istemiyorlardı. Bir çuval un, kartonlarca sigara ve çikolata aldık. 6 Eylül 1939'da Alman ordusu Krakov’u işgal etti.

1940–45: Yaralı Alman askerleri, evlerine dönerken Sovyet sınırından Krakov’a geliyordu. Onları trenlerinden, tren istasyonunda oluşturulmuş bir bit temizleme vagonuna taşıyordum. Ayağı kötü bir şekilde donmuş olan SS bir asker, benimle Lehçe konuştu. Bana “arkadaş” dedi. Samimiyeti beni kızdırdı. Hangi cesaretle arkadaş olduğumuzu düşünüyordu. Ayağını sürümesine ses çıkarmayarak onu sırtıma aldım. İstasyon boyunca onu taşırken raylara ayağı çarptıkça acıyla bağırıyordu. Daha sonra insanlığımı kaybettiğim için ağladım. Onun gibi bir canavar olmuştum. Natan Plaszow çalışma kampına, oradan Mauthausen'in yan kampı olan Gusen'e sürgün edildi. Mayıs 1945'te Amerikalılar tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu. 1951'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.