Olga Gelb

Olga Gelb

Doğum: 26 Ocak 1925

Khust, Çekoslovakya

Olga, dindar Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Rutenya’daki küçük bir kentte dünyaya geldi. Ülkenin en doğu bölgesi olan Rutenya 1918'e kadar Macaristan tarafından yönetildi. Sekiz çocuktan biri olan Olga, Hem Yidce hem de Macarca'nın konuşulduğu büyük bir evde büyüdü. Babası toptan deri tüccarı olarak çalışıyordu. Olga hem devlet okuluna hem de İbrani kız okuluna gitti.

1933–39: Çek rejimi altında dindar olabiliyordum ve okulda hiç ayrımcılığa uğramadım. 1939'da Rutenya Macaristan'ın bir bölgesi hâline geldiğinde ailem memnun olmuştu. Macarlara sigara dağıttılar. Ama ben Çek öğretmenlerimin yerine Macarlar geldiğinde üzülmüştüm. Macar öğretmenlerin Yahudi karşıtlığından bıktığım için 14 yaşındayken okulu bıraktım. Bir yıl geçmeden babam iş yerini bir Macara satmaya zorlandı.

1940–44: 1944'te Auschwitz'e sürüldüm. El bombalarının montaj işine verildim. Kız arkadaşlarım ve ben kusurlu el bombalarını teslim ederek sabotaj yaptık. Bizim mağrur, güzel Kapo'muz, SS subayı erkek arkadaşını memnun etmek için bizi döverdi. Bu sırada erkek arkadaşı da izlerdi. Bir Pazar barakaların yakınında güneşte uzanırken onu battaniyeye sardık. Ayağımızla kafasını tekmeledik ve taşlarla ona vurduk. Cinayeti cezasız kaldı. Nazilere göre o sadece bir Yahudiydi ve bir Almanla cinsel ilişkide bulunduğu için bir suçluydu.

Olga, Ocak 1945'te Ravensbrück'e aktarıldı ve Nisan 1945'te Berlin yakınlarında Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldı. 1949'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.