اُلگا گِلب Olga Gelb

اُلگا گِلب Olga Gelb

تاریخ تولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۲۵

کوست Khust, چکسلاواکی

الگا در یک خانواده مذهبی یهودی و در شهر کوچکی به نام روتینیا به دنیا آمد. روتینیا شرقی ترین استان کشور بود که تا سال ۱۹۱۸ توسط کشور مجارستان اداره می شد. الگا یکی از ۸ فرزندی بود که در یک خانه مجلل زندگی می کردند. در آن جا اعضای خانواده به زبان یدیش و مجارستانی صحبت می کردند. پدر او یک تاجر عمده فروش چرم بود. الگا در مدرسه دولتی و مدرسه دخترانه عبری تحصیل می کرد.

۱۹۳۳-۳۹: من تحت حکومت چک می توانستم فردی مذهبی باشم و در مدرسه تبعیضی نبود. زمانی که در مارس سال ۱۹۳۹ روتینیا به کشور مجارستان پیوست، پدر و مادر من خوشحال بودند. آنها به مجارستانی‌ها سیگار می‌دادند. ولی وقتی معلم های چکی ما را با معلمان مجاری عوض کردند من ناراحت شدم. من در سن ۱۴ سالگی به دلیل یهودستیزی معلم های مجارستانی، مدرسه را ترک کردم. پس از یک سال پدرم مجبور شد تجارت خود را به مجارستانی ها بفروشد.

۱۹۴۰-۴۴: من در سال ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدم و در آن جا مرا مجبور به درست کردن نارنجک کردند. من و گروهی از دختران با به کار انداختن نارنجک های معیوب در راه اندازی یک آَشوب شرکت کردیم. کاپوی متکبر و زیبای ما، برای رضایت دوست پسر اس اس خود که صحنه را نگاه می‌کردما را کتک زد. یکروز یکشنبه، در حالی که وی در کنار سربازخانه زیر آفتاب دراز کشیده بود، ما پتویی روی او انداختیم و با لگد به سرش ضربه زدیم و او را سنگ باران کردیم. ما به خاطر مرگ او مجازات نشدیم. برای نازی ها او یک یهودی بود و از آن جایی که با یک آلمانی رابطه‌ی جنسی داشت، یک مجرم به حساب می آمد.

الگا در ژانویه سال ۱۹۴۵ به روانسبروک Ravensbrueck منتقل شد و بالاخره در آوریل سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای اتحاد جماهیر شوروی آزاد شد. او در سال ۱۹۴۹ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.