Otto-Karl Gruenbaum

Otto-Karl Gruenbaum

Doğum: 18 Ağustos 1918

Viyana, Avusturya

Yahudi bir baba ve Katolik bir anneye sahip olan Otto, müzikal geçmişiyle ünlü bir şehirde büyümüştü. İki çocuktan küçüğü olan Otto 10 yaşında piyano çalışmaya başladı. Viyana Müzik Konservatuarı'na girdikten sonra ilk konserini 14 yaşında verdi. Maestro Bruno Walter tarafından cesaretlendirilen Otto, orkestra şefi ve konser piyanisti olmayı istiyordu.

1933–39: Mart 1938'de Almanya'nın Avusturya'yı ilhak etmesinden sonra Otto, Viyana Konservatuarı'ndan atıldı. Bir gece iki adam, diğer insanlara zorla yerleri ovup paspaslattırdıkları bir hücreye kendileriyle gelmesini emretti. Sırasını beklemesini söylediler ama karmaşada Otto kaçtı. Avusturya'dan kaçabilmek için Belçika'daki bir piyano yarışmasına katıldı. Belçika'dan Fransa'ya geçti, sonra 11 Ağustos 1939'da gemiyle Amerika'ya gitti.

1940–44: New York'ta Otto piyano dersleri ve konser resitalleri verdi. Ayrıca Avusturya direniş grupları ve Avrupa'dan gelen Yahudi göçmenlere hayır konserleri verdi. Amerika savaşa girince Otto'ya bir seçenek sunuldu: Ya Amerikan ordusuna katılacaktı ya da düşman uyruklu şahıs olarak sürülecekti. Orduyu seçti. Ekim 1944'te Fransa ve Güney Almanya'da muharebeye yollandı. Görevi Alman tutukluları sorgulamaktı. Hepsi toplama kampları hakkında bildikleri her şeyi reddetti ama Otto kampları kendi gözleriyle görmüştü.

Otto savaşın sonunda Almanya'ya atandı. Amerika'ya dönmesine bir gün kala öldürüldü. Ölüm nedeni hâlâ soruşturma altında.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.