Pavol Kovac

Pavol Kovac

Doğum: 6 Aralık 1938

Trencin, Çekoslovakya

Küçük bir çocuk olan Pavol, Slovakya'nın Martin şehrinde ailesiyle beraber yaşıyordu. Babası, yakınlardaki ziraat fakültesinde ders veriyordu. Pek dindar olmayan Kovac ailesi, kasabadaki birkaç Yahudi aileden biriydi.

1933–39: Doğduğumda (II. Dünya Savaşı'ndan dokuz ay önce) ailem, doğum sertifikamın din hanesine "Katolik" yazdırmaya karar vermiş. Yaşadığımız yerdeki Yahudiler nesillerdir hayatlarını özgürce ve ayrımcılığa maruz kalmadan sürdürmüş olmalarına karşın beni korumak için böyle bir şey yapmışlar.

1940–44: Benim gibi küçük bir çocuk için Martin'deki yaşam sakindi. Alman askerler kasabaya hiç girmedi. Şehirdeki üniversitede profesör olan babamı çok önemli bir kişi olarak görür ve saygı gösterirlerdi. O kadar saygı görüyordu ki tüm Kovac ailesi—annemin anne babası dahil—öteki Yahudiler gibi Sarı Davut Yıldızı takmak zorunda değildi. Sadece Ağustos 1944'te Almanlarla Slovak isyancılar arasındaki çarpışmalar [Ulusal Slovak İsyanı] sırasında saklanmak zorunda kaldık.

Nisan 1945'te Sovyetler tarafından kurtarılan Pavol'un ailesi Bratislava'ya taşındı. 1981 yılında Pavol komünist Çekoslovakya'dan ayrılarak Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. 1986'da da Amerikan vatandaşı oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.