Rachel Lejzerowicz Rechnitz

Rachel Lejzerowicz Rechnitz

Doğum: 1897

Polonya

Yahudi bir anne ve babanın kızı olan Rachel, ya da Ruchla, Bedzin'in güneybatısındaki küçük bir Polonya kasabasında yetişmişti. 1930'da toptan deri ticaretiyle uğraşan kocası Bernard'ın da işinin kurulu olduğu Katowice şehrinin yakınlarında bir yere taşındılar. Çift, isimleri Moses ve Genia olan iki çocuğuyla beraber Jordana Sokağı'ndaki bir apartmanın üst katındaki üç odalı dairelerinde yaşıyordu.

1933–39: Ruchla, siyonist bir kadın örgütü olan Hadassah'ta görev alıyordu. 1939'da kocasıyla beraber Filistin'e göç etmeye hazırlandılar [Aliyah Bet "yasadışı" göç]. Kızları Genia, bu göçten üç yıl önce konservatuarda piyano eğitimi almak için Filistin'e gitmişti. Bernard işletmesini sattı ve ailece her şeylerini topladılar. Almanlar 1 Eylül'de Polonya'ya saldırdıklarında eşyaları Katowice tren istasyonunda gönderilmeyi bekliyordu.

1940–44: 1942 yılında Ruchla ve ailesi, Skarzysko-Kamienna'da bulunan bir mühimmat fabrikasındaki çalışma kampına sürüldü. Ruchla, işçilerin top mermilerine pikrik asit (deri yoluyla emilen zehirli, sarı bir toz) doldurduğu yan kamp C'de çalışıyordu. Bir gün işçilerden biri dolu top mermisini yere düşürünce Ruchla da dahil olmak üzere bir çok kişi yaralandı. Kocası Ruchla'nın iyileşmesine yardımcı olabilmek amacıyla altın dişini söktürüp karaborsada satarak daha iyi beslenebilmesi için yiyecek aldı.

Tıbbî bakım olmadığından Ruchla 45 yaşında öldü. 1942–1944 yılları arasında Skarzysko-Kamienna'da ölen ve sayıları 18.000'le 23.000 arasında olduğu tahmin edilen Yahudilerden biriydi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.