Rifka Fass

Rifka Fass

Doğum: 1923

Ulanow, Polonya

Rifka, Ulanow kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Ulanow'da yaşayan Yahudi halkın kendilerine ait birçok kuruluşu ve büyük bir kütüphanesi vardı. Rifka, 3 yaşından itibaren yalnızca kızların okuduğu özel bir din okuluna gitti ve orada Yahudi tarihi ve İbranice öğrendi. 7 yaşında devlet okuluna başladı. Rifka'nın babası terziydi.

1933–39: Rifka'nın babası 1935 yılında iş bulmak için Amerika'ya gitti. Ailesi de daha sonra yanına gelecekti. Rifka, göç belgelerini beklerken dikiş yapmanın yanı sıra ayrıca tereyağı ve peynir yaparak annesinin aileyi desteklemesine yardım ediyordu. 1939 Eylül'ünde Almanlar Polonya'yı işgal ettiğinde aile göç işlemlerini neredeyse bitirmek üzereydi. Rifka'ya Ulanow adliyesinde görev yapan Alman birliklerinin çamaşırlarını yıkaması emredildi.

1940–43: 1941 yılının Haziran ayında Almanlar Sovyetler Birliği'ni işgal ettikten sonra Naziler, kırsal alanlardaki Yahudileri Ulanow'da toplamaya başladı. Rifka'nın ailesinin evinde kendileri için bile çok az yer olmasına karşın yanlarına başka bir aileyi de aldılar. Hatta Rifka ailenin oğullarından biriyle arkadaşlık etti. 1942 Ekim'inde Naziler, Ulanow'daki tüm Yahudileri Zaclikov yakınlarına gönderdi. Sürülmekten korkan Rifka, ona Almanya'da çalışan Polonyalı bir işçi gibi görünmesini sağlayan sahte çalışma belgelerini almasında yardımcı olan Polonyalı bir kadın buldu. Bir süre sonra da kasabayı terk etti.

Rifka'ya yardım eden Polonyalı kadın birkaç ay sonra Rifka'nın Berlin'den yazdığı bir mektup aldı. Bu olaydan sonra Rifka'dan bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.