Robert Kulka

Robert Kulka

Doğum: 30 Ağustos 1890

Olomouc, Çekoslovakya

Robert, Yahudi Leopold ve Florentina Kulka’nın oğlu olarak dünyaya geldi ve Moravya’da Olomouc şehrinde büyüdü. Ortaokulu bitirdikten sonra 1909’a kadar ticaret okuluna devam etti. Olomouc’ta bir iş kurdu ve 1933’te Moravya’nın Brno şehrinden Elsa Skutezka ile evlendi. Çift evlerini Olomouc’ta kurdular.

1933–39: Kulka ailesinin oğlu Tomas çift evlendikten bir yıl, bir gün sonra doğdu. 1937’de Elsa'nın babası vefat etti ve Elsa ve kocası ailenin nakliye işini devralmak için Brno’ya taşındı. İki yıl sonra Almanlar, Bohemya ve Moravya’yı işgal etti ve derhal Yahudi nüfusa çeşitli kısıtlamalar getirdi.

1940–42: 2 Ocak 1940’ta Robert, Elsa, Tomas ve Robert'ın dul kayınvalidesi evlerinden çıkarıldı. Aynı kış Robert'ın erkek kardeşi ve onun eşi Filistin’e [Yishuv] göç etmeyi başardı. Ancak Robert’ın Brno’da kalmasına ve aile işini korumasına karar verildi. Bir yıl sonra Elsa, aile şirketini Alman vatandaşı birine o zamanın parasıyla 10 dolardan daha az eden 200 Çekoslovakya kronuna satmaya zorlandı. 31 Mart 1942’de Robert ve ailesi, Çekoslovakya’nın batısındaki Theresienstadt gettosuna gönderildi.

9 Mayıs 1942’de Robert, Yahudiler için kurulan Ossowa çalışma kampına gönderildi. Buraya vardıktan sonra dört ay içinde öldü. 52 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.