رابرت کولکا Robert Kulka

رابرت کولکا Robert Kulka

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۹۰

اولوموک, چکوسلواکی

رابرت، پسر لئوپولد و فلورنتینا کولکا و از خانواده‌ای یهودی بود. او در شهر اولوموک در موراویا زندگی می‌کرد. پس از پایان مدرسه‌ی متوسطه، او تا سال ۱۹۰۹ به مدرسه‌ی عالی تجارت می رفت. او در اولوموک یک فروشگاه باز کرد و در ۱۹۳۳ با السا ساکوتزکا از شهر برنو در موراویا ازدواج کرد. آنها در اولوموک سکنی گزیدند.

۱۹۳۳-۳۹: پسر کولکاس، توماس، یک سال و یک روز پس از ازدواج آنها به دنیا آمد. در ۱۹۳۷ پدر السا فوت کرد و خانواده‌ی کولکا به برنو نقل مکان کردند تا السا و همسرش تجارت حمل و نقل خانوادگی را اداره کنند. دو سال بعد، آلمانی‌ها بوهمیا و موراویا را اشغال کرده و خیلی سریع، قوانین سختی را برای یهودیان تصویب کردند.

۱۹۴۰-۴۲: در ٰژانویه ۱۹۴۰، رابرت، السا، توماس و مادرزن رابرت از خانه‌ی خود بیرون انداخته شدند. زمستان همان سال، برادر رابرت و همسرش به فلسطین [یشوو، منطقه‌ی یهودیان] مهاجرت کردند. اما رابرت می خواست در برنو بماند و تجارت خانوادگی را نجات دهد. یک سال بعد، السا مجبور شد تجارت خانواده‌اش را با ۲۰۰ کرون چکسلواکی برابر با کمتر از ۱۰ دلار به یک آلمانی بفروشد. در ۳۱ مارس ۱۹۴۲، رابرت و خانواده‌اش به گتوی ترزین‌اشتات در بخش غربی چکسلواکی تبعید شدند.

در ۹ مه ۱۹۴۲، رابرت به اردوگاه کار اجباری یهودیان اسوا تعبید شد. او چهار پس از رسیدن به آنجا درگذشت. او ۵۲ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.