Rozia Susskind

Rozia Susskind

Doğum: 1922

Kolbuszowa, Polonya

Rozia, Kolbuszowa kasabasında Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Ailesi kasabanın dışında amcalarına yakın yaşıyordu. Susskind'lerin un değirmeni ve kereste kesme yeri vardı. O bölgede elektriği olan az sayıdaki evlerden birinde yaşıyorlardı. Elektrik değirmenlerinde üretiliyordu. Rozia'nın Hanka adlı bir ablası ve Yanek adlı bir ağabeyi vardı.

1933–39: 1930'ların başında Susskind'lerin un değirmeni ve kereste kesme yeri yandı. Hanka, üniversitede okumak için Krakov'a taşındı ve evlendi. Yanek, Kolbuszowa'nın Yahudi bankasında çalışıyordu. Rozia'nın okul masraflarını karşılamaya Susskind'lerin gücü yetmiyordu. Böylelikle Rozia bir kadın terzisinin yanına çırak olarak girdi. 1939'da Almanya Polonya'yı işgal ettiğinde Hanka ve kocası Kolbuszowa'ya döndü. Yanek ve Rozia'nın babasıyla birlikte SSCB'ye kaçtılar. 17 yaşındaki Rozia kanserli annesiyle Kolbuszowa'da kaldı.

1940–42: Ocak 1940'ta annesi öldü. 1941'de Almanlar Kolbuszowa'da bir Yahudi gettosu kurdu. Rozia ve amcaları buraya taşındı. Gettodaki birçokları gibi Rozia'ya sokakları süpürme, kürekle kar atma ve Almanlar'ın evlerini temizleme işleri verildi. 20 Haziran 1942'de Almanlar bir kararname çıkardı: Kolbuszowa Yahudilerinin evlerini terk etmeleri ve 32 kilometre uzaktaki Rzeszow gettosuna yerleşmeleri için üç günleri vardı.

7 Temmuz 1942'de Rozia ve amcaları, Rzeszow gettosundan öldürülecekleri Belzec imha kampına gönderildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.