Sam Spiegel

Sam Spiegel

Doğum: 23 Ağustos 1922

Kozienice, Polonya

Sam, Orta Polonya'nın güneyinde bir kasaba olan Kozienice'de Yahudi bir ailenin beş çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya geldi. Babasının ayakkabı fabrikası vardı. Annesi çocuklarla ve evle ilgileniyordu. Büyüyen Kozienice Yahudi cemaati, kasaba nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturuyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939’da Alman birlikleri Polonya’yı işgal etti. O sabah Spiegel'ler, hava saldırısı sirenlerinin tiz çığlıklarını işitir işitmez evlerini terk etti. Onbeş dakika sonra binaya bir bomba isabet etti. Sam henüz 17 yaşındaydı. Alman kuvvetleri şehri işgal etti ve hızla Yahudi karşıtı politikaları uygulamaya başladı. Yahudi okullar kapatıldı, aydınlar tutuklandı, altın, kürk ve diğer değerli eşyalara el kondu. Bu emirlere uymayan kişiler, ağır bir şekilde cezalandırıldı.

1940–45: 1940'ta Sam'in ailesi Kozienice gettosuna taşınmaya zorlandı. Şehrin altı blokluk bir bölümü dikenli telle çevrildi. Buradaki kötü hayat şartları ve aşırı kalabalık—barındırdığı 5.000 kişiyi—hastalığa ve ölüme sürüklüyordu. Sam zorunlu işgücü olarak görevlendirildi. Eylül 1942'de mühimmat üreten bir çalışma kampı olan Pionki'ye aktarıldı. Üç gün sonra Sam, Kozienice gettosunun tasfiye edileceğini ve ailesi de dâhil tüm sakinlerinin Treblinka ölüm merkezine sürgün edileceğini öğrendi. 1944'te Auschwitz'e gönderildi ve buradan Auschwitz'in yan kampı olan Gleiwitz'e nakledildi.

Ocak 1945'te Sovyet ordusu yaklaştıkça SS subaylar, mahkûmları Gleiwitz'ten tahliye etmeye başladı. Dondurucu soğukta dört gün süren ölüm yürüyüşünden sonra Sam, mahkûmların geçici olarak dinlendiği Auschwitz'in yan kampı olan Blechhammer’a vardı. O gece Sam ve bazı tutuklular kaçtı. Yaklaşık on gün ormanda saklandıktan sonra Sam, Sovyet birlikleri tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.