Semyon Menyuk

Semyon Menyuk

Doğum: 4 Mayıs 1922

Komarovo, Polonya

Semyon, Polonya Ukraynası'ndaki Komarovo adlı küçük bir köyde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi, bir yandan Varşova'da yaşayan bir toprak sahibine ait olan evle ilgilenirken diğer yandan da kendilerine ait olan arazide çalışıyordu. Komarovo'da yaşayan yaklaşık olarak 200 aileden sadece beşi Yahudiydi.

1933–39: Kasabamızda hiç Yahudi okulu olmadığı için bize yakın mesafede bulunan Sarny şehrindeki okula gidiyordum. 1938 yılında okulu bitirerek ailemle beraber tarlada çalışmak üzere Komarovo'ya döndüm. Fakat Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Ülkeyi Sovyetler Birliği ile aralarında bölüşmüş oldukları için köyümüz Sovyetler tarafından ilhak edildi. Bütün özel mülklere el konuldu. Devlet her şeyin sahibiydi. Kooperatiflerde çalışıyorduk.

1940–44: 1941 yılında Alman kuvvetleri Komarovo'ya girdiklerinde bütün Yahudiler Kolki yakınlarındaki bir gettoya gönderildi. 1942'de yerel polis ve Alman birlikleri gettonun etrafını sarmıştı. Yahudileri kamyonlara dolduruyorlardı. Babama eğer muhafızlar insanları vurmaya başlarsa benimle beraber kaçıp kaçmayacağını sorduğumda başımı okşayarak "Senin öldürüldüğünü görmek istemiyorum ve senin de benim öldüğümü görmeni istemem" dedi. Kamyonlar şehrin sınırına ulaştıklarında durdular. Alman askerleri ateş etmeye başlamıştı. Kamyondan atlayarak ormana doğru kaçtım.

Semyon, bir yıl ormanda yaşadıktan sonra partizanlara katıldı. 1944 senesinde Kızıl Ordu'ya katıldı. Savaş bittikten sonra Kiev'e yerleşti ve ardından 1976'da Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.