Shaul Himmelfarb

Shaul Himmelfarb

Doğum: 1906

Koprzewnica, Polonya

Shaul, Polonya'nın güneyindeki küçük Koprzewnica kasabasında yaşayan ve Yidce konuşan dindar bir Yahudi ailenin dokuz çocuğundan biriydi. Çocukluk aşkı Alta Koppff ile evlendi ve kayınvalidesinin evinin önünde bir bakkal açtı. Çiftin üç çocuğu oldu. Dükkânın en kalabalık günü Cumartesi'ydi. O gün çiftçiler ve köylüler pazardan alışveriş yapmak için kasabaya gelirlerdi.

1933–39: 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Kısa süre sonra Alman birlikleri Koprzewnica'ya girdi. Almanlar kasaba yakınlarındaki Alman ve Polonyalı güçler arasında gerçekleşen savaşın sesleri duyulurken evleri boşalttı ve paniğe kapılmış kasaba halkına kasaba meydanında toplanmalarını söyledi. Yaklaşık beş saat sonra kasaba halkı serbest bırakıldı. Birlikler kasaba okuluna taşındı ve atlarını ise sinagogda tuttu.

1940–42: Almanlar sonraki iki sene boyunca düzenli olarak Shaul'un dükkânını çeşitli mallar için soydular. Shaul, dindarlığının bir sembolü olarak uzattığı sakalını kesmeye zorlandı. Dışarı çıkmaktan korktuğu için çoğunlukla evde ya da dükkânda kalıyordu. 1942 yılının Şubat ayında Almanlar Koprzewnica'da bir getto oluşturdular. Shaul'un kasabanın Almanların oluşturduğu Yahudi konseyinin bir üyesi olan erkek kardeşi, Almanların Koprzewnica'da yaşayan Yahudilere yapacakları konusunda kötümserdi ve Shaul'a oğlu Wolf'un bir cadde onarım müfrezesinde çalışmayı bırakmasına izin vermesini tavsiye etti.

Koprzewnica gettosundaki 1.800 Yahudi, 31 Ekim 1942'de Treblinka imha kampına sürüldü. Wolf Treblinka'ya sürülmemişti. Ailesinden hayatta kalan tek kişi oydu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.