Shaye Rothkopf

Shaye Rothkopf

Doğum: 1910

Lowicz, Polonya

Shaye'nin Lodz bölgesindeki kasabasının, kasabanın neredeyse üçte birini oluşturan bir Yahudi topluluğu vardı. Shaye babası Birinci Dünya Savaşı'nda öldüğünde çok küçüktü. Sonrasında büyükanne ve büyükbabası ailesine destek oldu. Shaye genç bir oğlanken annesini kaybetti. O ve kardeşleri daha sonra büyükanne ve büyükbabalarıyla yaşadılar.

1933–39: En sevdiğim uğraşım yüzmekti. Mümkün olan her fırsatta arkadaşlarımla Vistula Nehri'nin kıyılarına giderdim. Lodz'da ev gereçleri satan bir şirkette çalışıyordum. Lodz'a yaşamaya gittim çünkü eşim oralıydı. Müşterilerimle konuşmayı ve yeni insanlar tanımayı severdim. Eşim ve ben güzel oğlumuzun doğumunu kutladık. 8 Eylül 1939'da Almanlar Lodz'a girdiler.

1940–44: Lodz'un bakımsız gettosu 30 Nisan 1940'dan beri kapalıydı. Bir çok insan tifüsten ölüyordu. Naziler Yahudilerin kıt tayı için çalıştığı fabrikalar kurdular. Eşim ve 7 yaşındaki oğlum alınıp Lodz'un dışına götürüldüler ve vurularak öldürüldüler. Önce Auschwitz'e ve ardından Dachau'daki toplama kampına sürüldüm.

Shaye 29 Nisan 1945'te özgürlüğüne kavuştu. Almanya'da kamplardan kaptığı hastalıklardan toparlanarak dört yıl geçirdi. 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.